A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) 35. §-a alapján a helyi iparűzési adóban
adóköteles az önkormányzat illetékességi területén végzett vállalkozási tevékenység.
A vállalkozó iparűzési tevékenységet végez az önkormányzat illetékességi területén, ha ott székhellyel, telephellyel rendelkezik, függetlenül attól, hogy tevékenységét részben vagy egészben székhelyén, telephelyén kívül folytatja. Az adókötelezettség az iparűzési tevékenység megkezdésének napjával keletkezik és a tevékenység megszüntetésének napjával szűnik meg. Az adóalanyt azon településeken terheli iparűzési tevékenység utáni adókötelezettség, ahol székhelye, illetőleg telephelye található. A székhely és a telephely azonosítása kapcsán a Htv. rendelkezéseiből kell kiindulni.
Az adó alapja általános esetben iparűzési tevékenység esetén az értékesített termék, illetőleg végzett szolgáltatás nettó árbevétele, csökkentve az eladott áruk beszerzési értéke és közvetített szolgáltatások értéke együttes összegével, az alvállalkozói teljesítések értékével, az anyagköltséggel, továbbá az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költségével.
Az adó évi mértéke a Htv-ben meghatározott adóalap 2%-a.
2023. január 1-jén lépett hatályba az egyszerűsített helyi iparűzési adóalap-megállapítás új rendszere.
A Htv. szerinti egyszerűsített adóalap-megállapítást választó kisvállalkozót tehát a főszabály szerint:
- – nem terheli helyi iparűzési adóalap-megállapítási, bevallási kötelezettség;
- – az adóalap tételes összegére tekintettel az adóalapot nem kell megosztania a települések között;
- – adóelőleget évente csak egyszer, az adóév ötödik hónapjának utolsó napjáig kell fizetni;
- – ha bevétele az adott bevételi sáv felső határát nem haladja meg az adóévben, akkor az adóévre fizetett adóelőleghez képest további adót sem kell fizetnie.
Az új szabályoknak köszönhetően az egyszerűsített (tételes) adóalap-megállapításra minden olyan vállalkozó jogosulttá válik, amelynek az adóévi bevétele éves szinten (12 hónapnál rövidebb adóév esetén a működés naptári napjai alapján évesítve) nem haladja meg
- – a 25 millió forintot
- – a 120 millió forintot [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerinti átalányadót választó kiskereskedelmi tevékenységet végzők esetén].
Adóbevallást benyújtó személye:
Az adózó vagy az adózó törvényes képviselője, illetve állandó meghatalmazottja.
Adóbevallás benyújtás formája és módja:
Az adózó a 2021. évtől helyi iparűzési adóról szóló adóbevallási kötelezettségét – ideértve bármely korábbi évre vonatkozó bevallását is – az állami adóhatóságon keresztül elektronikus úton, az általános nyomtatványkitöltő (ÁNYK) program használatával teljesítheti. A 2022. évtől a HIPAK nyomtatvány kötegelt változatban érhetőek el, így adózónként és adóévenként 1 bevallás benyújtására van szükség, minden telephelyre külön „M” lap beadásával. A bevallások szétbontását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal informatikai rendszere végzi, így minden önkormányzat a főlapokat és a rá vonatkozó M lapokat kapja meg. A Htv. 42/D § (2) bekezdése alapján az állami adóhatóság ellenőrzi és a számszaki hibát, ellentmondást nem tartalmazó, szétbontott nyomtatványokat megküldi a bevallással érintett önkormányzatok részére.
Az adóbevallás elektronikus úton való benyújtása a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Dáptv.) és az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény szabályai alapján teljesítendő az állami adóhatóság által közzétett elektronikus nyomtatvány kitöltésével.
Az adózó az iparűzési tevékenység utáni adóelőlegét az adóév harmadik hónapjának tizenötödik napjáig, valamint kilencedik hónapjának tizenötödik napjáig fizeti meg. Az adózó a megfizetett adóelőleg és az adóévre megállapított adó pozitív különbözetét az adóévet követő év ötödik hónapjának utolsó napjáig fizeti meg, illetve a túlfizetést ettől az időponttól igényelheti vissza.
A bevallás-benyújtás módjától függetlenül a Htv. 9. §-a értelmében helyi adóügyben, így iparűzési adóügyben is az az önkormányzati adóhatóság jár el első fokon, amelynek önkormányzata a helyi iparűzési adót bevezette, így iparűzésiadóügybenhatóságieljárásra, adózóitájékoztatásracsakazönkormányzatiadóhatóságjogosultéskötelezett. A helyi iparűzési adófizetésikötelezettséget az adótmegállapító önkormányzat iparűzési adó beszedésiszámlájára kell megfizetni.
Az adófizetésére szolgáló számla neve és száma: Aszód Város Önkormányzata Helyi iparűzési adó számla 12001008-00273855-00100001.
Az adóbevallás benyújtás céljára szolgáló űrlap:
Az adózónak az iparűzési tevékenysége után az adóról a helyi iparűzési adóbevallást az adóévet követő év ötödik hónapjának utolsó napjáig kell benyújtania. Az elektronikusan benyújtható adóbevallás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján található meg és töltető le.
Ha a kisvállalkozó az egyszerűsített adóalap-megállapítási módszert választja, akkor iparűzési adóját adóbevallás benyújtása nélkül, évente egyszer, az adóévet követő év ötödik hónapjának utolsó napjáig köteles megfizetni iparűzési adóelőlegét/adóját.
Eljárás díja:
Az adóztatás és az adóigazgatási eljárás költségeit az önkormányzat viseli. Az bejelentkezéssel, változás bejelentéssel, adóbevallással kapcsolatos eljárás az ügyfél/adózó számára díj, illeték és költségmentes.
Ügyintézési idő:
Az ügyintézési határidő az irat az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező adóhatósághoz történő megérkezését követő napon kezdődik. Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, az ügyintézési határidő harminc nap.
A bejelentkezéssel, változásbejelentéssel, adóbevallás kapcsolatos döntés kézbesítése:
Az iparűzési adó önadózáson alapuló adónem, így az iparűzési adó kapcsán – általában – döntés, határozat nem készül.
Az adózó az Elektronikus Önkormányzati Portálon tekintheti meg adóbevallásait, aktuális adószámla egyenlegét. Aszód Város Önkormányzati Adóhatósága az Elektronikus Önkormányzat Portálon keresztül biztosítja ügyfelei/adózói számára az elektronikus ügyintézéshez szükséges szolgáltatásokat.
Kapcsolódó Jogszabályok
Helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény, az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény és a helyi iparűzési adóról szóló 22/2015. (XI. 20.) önkormányzati rendelet.
Ügyintézési határidő: 30 nap
Helyi iparűzési adó
https://ohp-20.asp.lgov.hu/ugyinditas
Ágazat: adóügy
Ügytípus: helyi iparűzési adó
Ügyintézés
Aszódi Polgármesteri Hivatal
Pénzügyi és Gazdálkodási Osztály
Adócsoport
Cím | 2170 Aszód, Szabadság tér 9. |
Telefon | +36 28 500-681 |
Fax | +36 28 400-575 |
aszod.titkarsag@aszod.hu |
Ügyfélfogadási idő
Hétfő | 08:00 - 12:00 és 12.30 - 16:00 |
Kedd | Nincs ügyfélfogadás |
Szerda | 08:00 - 12:00 és 12.30 - 16:00 |
Csütörtök | Nincs ügyfélfogadás |
Péntek | 08:00 - 12:00 |