Hatósági eljárásban, igazolásban, igazolványban, nyilvántartásban a magyar állampolgár az anyakönyv szerint őt megillető születési vagy házassági nevet viseli. A házassági név az a név, amely az érintettet a házassági anyakönyvi bejegyzés alapján megilleti. A házasságot kötő személy a Polgári Törvénykönyvről szóló törvényben felsorolt házassági névviselési formák közül választhat házassági nevet.
A házassági névviselési forma – a házasság fennállása alatt, illetve annak megszűnése után – a Polgári Törvénykönyv szabályainak megfelelően az érintett kérelmére módosítható.
Ki jogosult az eljárásra?
Az érintett, aki házassági nevet visel. Csak szermélyes ügyintézésre van lehetőség.
Milyen adatokat kell megadni?
Kérelmező adatai:
- házassági név,
- születési név, helye, ideje,
- személyazonosságot igazoló okmány adatai,
- állampolgárságát igazoló okmány adatai,
- házasságkötésének helye, ideje,
- házastársa házassági és születési neve,
- milyen névre kívánja módosítani.
Amennyiben kérelmező más helyen adja be, mint a házasságkötés helye, akkor be kell nyújtania a házassági anyakönyvi kivonatot, amely igazolja, hogy hol és mikor kötötte a házasságot.
Milyen iratok szükségesek?
- Személyazonosításra alkalmas okmány (személyi igazolvány, útlevél, vezetői engedély és lakcímigazolvány).
- Születési anyakönyvi kivonat.
- Házassági anyakönyvi kivonat (születési anyakönyvi kivonat nem szükséges).
Hol intézhetem el?
A kérelem bármely anyakönyvvezetőnél előterjeszthető. Amennyiben a kérelmező más helyen adja be, mint a házasságkötés helye, akkor be kell nyújtania a házassági anyakönyvi kivonatot, amely igazolja, hogy hol és mikor kötötte a házasságot.
Ügyintézés határideje 21 nap
Mi a különbség a házassági névviselési forma és a házassági névváltoztatás között?
- Házassági névviselési forma módosítása: a házassági anyakönyvbe bejegyzett névviselési forma módosítása a névviselési formákra vonatkozó szabályai szerint a házasság fennállása alatt vagy megszűnése után anyakönyvi eljárásban.
- Házassági névváltoztatás: a házassági név korrekciójára irányuló névváltoztatási eljárás a házasság megszűnése után, melyet az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter folytat le.
Hányszor módosítható a házassági névviselési forma?
A házassági névviselési forma korlátlan alkalommal módosítható.
Hol kell benyújtani a kérelmet?
A házassági név módosítására irányuló eljárás lefolytatására a kérelem a bármely anyakönyvvezetőnél előterjeszthető.
Az anyakönyvi eljárás során alkalmazott jogszabályok
– Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény (At.) és az anyakönyvezési feladtok ellátásának részletes szabályairól szóló 32/2014. (V. 19.) KIM rendelet. (Ar.)
– A 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről (PTK.)
– A nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. törvényerejű rendelet (Nmjtv)
– A magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvény, valamint a végrehajtására kiadott 125/1993. (IX. 22.) Korm. rendelet
– Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.)
– A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (Nytv.), valamint a végrehajtására kiadott 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.)
– A bejegyzett élettársai kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény (Bét.)
– A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI törvény és a 149/1997. (IX.10.) Korm. rendelet a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról
– A közigazgatási hatósági eljárásban a személyes költségmentesség megállapításáról szóló 180/2005. (IX.9.) Korm. rendelet