A képviselő-testület annak érdekében, hogy a sporttevékenység terén kiemelkedő munkát végzett személy/eke/t méltó kitüntetésben részesíthesse, személyüket és tevékenységüket megfelelőképpen értékelje, a város elismeréseként „Aszód Városi Sportdíjat” alapít.
Az „Aszód Városi Sportdíj” egy személynek vagy szervezetnek adományozható az alábbi estekben:
- a városi testnevelés és sport érdekében kifejtett példamutatóan eredményes kiemelkedő tevékenységért,
- kiemelkedő sportteljesítmény, vagy egész életmű elismeréseként,
- nemzetközi eredmény és azt segítő tevékenység elismeréseként,
- az ifjúság testedzésének és a diáksport szervezéséét,
- a város testnevelési és sportmozgalmának, feltételrendszerének anyagi támogatásáért,
- a város sportlétesítményeinek fejlesztéséért, fenntartásáért végzett kimagasló teljesítmény elismeréseként,
- a város tömegsport-mozgalom tevékenység folyamatos fenntartásáért, szervezéséért.
„Aszód Városi Sportdíj” elismeréssel cca. 5 Ft-os nagyságú ovális alakú arany kitűző, az adományozást igazoló okirat, valamint a közalkalmazotti alapilletmény kétszeresének megfelelő összeg szerinti jutalom jár. A kitűző sík felületén gravírozással az „Aszód Városi Sportdíj” című felirat és az évszám látható.
A kitüntetettek névsora
2014: A Csengey Gusztáv Általános Iskola Kinder+SPORT versenyen résztvevő diákjai, a „DÖMI” csapat tagjai
A Csengey Gusztáv Általános Iskola már 7 éve rendezi meg a tankerületi játékos sportversenyeket. Ezen a rendezvényen az aszódi tankerület 9 iskolájának alsó tagozatos csapatai mérik össze tudásukat sor- és váltóversenyekben.
A Csengey iskola legügyesebb, leggyorsabb tanulói több hónapot készülnek, edzenek erre a rendezvényre. Ennek az alapos felkészülésnek köszönhető, hogy 6 alkalommal meg is nyerték a versenyt, 1 alkalommal pedig második helyezést értek el.
Ezeken a sikereken felbuzdulva pályázott a Csengey, a Ferrero Magyarország Kft. által kiírt, Kinder+SPORT országos sportversenyre.
A 294 pályázó intézmény közül bekerültek abba a 64 iskolába, akik versenyezhettek egymással a bajnoki címért.
2014 márciusában Érden megnyerték a Pest megyei döntőt. Áprilisban szintén első helyet értek el a törökszentmiklósi kelet-magyarországi döntőn. Májusban pedig 3. helyezést, azaz bronz érmet nyertek Budapesten, a MOM Sportcsarnokban megrendezett országos döntőn. Ezeken a hatalmas sportsikeren túl, ráadásképpen, még egymillió forintot is nyertek az iskola részére, sporteszközök vásárlására.
Az országos 3. helyezett csapat tagjai:
- Denkinger Ákos,
- Rétfalvi Balázs,
- Schwarcz Benedek,
- Tóth Nimród,
- Dala Gergely,
- Mihail Márk,
- Krácsala Piroska,
- Versegi Viktória,
- Ludányi Georgina,
- Nyerlucz Melinda,
- Kovács Hanga,
- Kovács Réka,
- Karácsony Márton,
- Hajdú Benedek,
- Pavletits Barbara.
Felkészítő tanárok:
- Buzásné Sánta Erzsébet
- Korpás Lászlóné.
2013: Bobály István
Bobály István a hetvenes évek végén ismerkedett meg a hegymászó sporttal. 8 évig az OSC hegymászó szakosztály, később szintén 8 évig a BSE természetjáró szakosztályának igazolt sportolója volt. A ’80-as évek elején a Magas-Tátrában és az Alpokban már 2500-3500 méter magas, 4-es, 5-ös nehézségi fokozatú utakat mászta meg.
1982-ben sikerült először feljutnia 5000 m feletti csúcsra. A Kaukázusban a Kazberg (5047 m) és az Elbrusz Nyugati –csúcsát (5642 m) mászta meg.
A Pamír expedíciók során a Belij Kamen (Fehérkő) 5222 m-es csúcsa volt az első, ezt követte a Paír legmagasabb pontjára, a Kommunizmus (ma: Iszmoilí Szomoní) csúcsra szervezett expedíció. Itt 6600 méterig jutott, ahonnan a hideg idő és a lábfagyás veszélye miatt vissza kellett fordulnia. Magashegyi túrái során mindvégig magáénak vallotta és betartotta az egyik OSC-s mászótárs, Szendrő Szabolcs aranyszabályát:
„A hegyről vissza kell tudni jönni. Ez az egyetlen sport, ahol nem a társaimat, hanem önmagamat kell legyőzni. Mert a hegyet, azt nem lehet. Én csak felkéredzkedek, és ha felenged, akkor boldog vagyok. Ha nem, akkor nem…
Lehetünk nagyon kemények, de el kell tudni dönteni, hogy hol kell visszafordulni. Ha túl korán lejössz, akkor utólag gyávának tűnsz saját szemedben, ha túl sokáig maradsz, megfagysz, és örökre ott maradsz, és többé nem lehetsz részese ennek a csodának…”
A következő évben egy újabb Pamír expedíció során feljutott hegymászó pályafutása első (és egyetlen) hétezresére: a Pamír harmadik legmagasabb pontjára (Korzsenyevszkaja: 7105 m).
1986-ban Dél-Amerikában, Peruban mászott egy hatezres csúcsot is: Peru-Andok-Chachani Keleti csúcsa (6075 m).
Meghatározó élménye volt, hogy résztvevője lehetett a Kőrösi Csoma Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából szervezett magyar expedíciónak, amely során nemcsak a világutazó és tibetológus dardzsilingi sírját keresték fel, hanem végigjárták azokat a tibeti kolostorokat is, ahol Kőrösi Csoma élt és dolgozott. Utuk a Himalája Észak-Déli főgerince mentén (Sringar-Leh-Manali) vezetett, ahol több 5000-5500 m-es hegycsúcsot mászott meg (Kosmaru La, Rubung La, Csarcsa La, Singo La). Az expedíció útjáról az MTV filmet készített és megjelent egy az expedíció vezetője által írt útikönyv is.
Bobály István magashegyi hegymászó pályafutását a ’80-as évek végén – egy hegymászó balesetet követően, amikor is közel 20 m-t zuhant és a térde szétroncsolódott – befejezte.
A hegyi- és barlangtúrázást, a természetjárást azonban azóta is műveli. Európa számos országában túrázott és eljutott olyan egzotikusnak számító vidékekre is, mint Mongólia, Brazília és Thaiföld.
A magyar és az erdélyi tájak semmivel sem összehasonlítható szépségét általános iskolai tanárként szervezett túrák során tanítványaival is igyekszik megismertetni és őket a természeti szépségek szeretetére és megbecsülésére nevelni.
Aszód Város Önkormányzat Képviselő-testülete példamutató, kiemelkedő sporttevékenysége elismeréseként „Aszód Város Sportdíjat” adományoz számára és további sikereket, egészséget és eredményeket munkát kíván mind a tanulás, mind a sport területén
2012: Hárs Dénes
Úgy szokott az történni, hogy kap a futó a célba érkezés után egy befutócsomagot. A befutócsomag tartalma általában energetizáló, hidratáló, vitalizáló hatású, száraz és folyékony állagú készítményekből, valamint hasznos szakmai ismertető kiadványokból áll.
Most egy rendhagyó módon, személyes tartalommal megtöltött befutócsomagot szeretnénk átadni Hárs Dénes részére.
A csomag tartalmának ismertetése most kivételesen és feltétlenül nyilvánosságot igényel:
Hárs Dénes 26 éve él városunkban. Neve elválaszthatatlanul egybeforrt a kutyatenyésztés, a kutyagondozás, a kutyás futás, valamint a hosszútávfutás és a kerékpározás fogalmaival. Elkötelezettsége a sport iránt középiskolás korában kezdődött. Kitartása a mai napig megmaradt, kíséri személyiségét és egyre több sportszeretetőt gyűjt maga köré városunkból.
Első, szűk körben jegyzett eredménye 1977-ben volt, amikor Pozsonyból hazáig kerékpározott egy nap alatt Favorti márkájú kerékpárjával.
A nyolcvanas évektől 1995-ig az első számú időtöltése a kutyákhoz kapcsolódott: kiképzés, kiállítás, tenyésztés. Természetesen a mozgás ebben az időszakban is kiemelt jelentőségű volt hétköznapjaiban.
Második –a legszűkebb körben jegyzett – eredményét akkor érte el, amikor Üllőről Aszódig kísérték egymást egy dobermannal.
Dénes a futással 1995-1996-tól kezdett komolyan foglalkozni. Ez az időszak az, amikor az amatőr tömegsport rendezvények gyakorivá válnak, és a kialakul a vágy Dénesben arra, hogy olyasmivel foglalkozzon, ahol a teljesítmény pontosan, objektív módon mérhető.
A canicross-szal 1998-ban találkozott, amikor Domony-völgyben látott egy versenyt. Azonnal egyértelművé vált számára, hogy ezt neki ki kell próbálni. Ettől kezdve össze tudta kapcsolni a két dolgot, amit a legjobban szeretett: a kutyázást és a futást.
2002-ben az egyre erősödő térdfájdalmai miatt beszerzett Csehországból egy sport-rollert, amivel nem terhelte annyira térdízületét, mint a futással. Természetesen ezt az új sportot is komolyan űzte, egyre hosszabb távokat tett meg vele.
2003 elején, sikeres térdműtéten esett át, így újrakezdhette a futást, amit azóta is tart.
Hárs Dénes legkiemelkedőbb sporteredményei:
Futás:
- 2003: Veitsch 17. Austria-Alpinmarathon 54 km, 2030 m szintemelkedés
- Kékes csúcsfutás: 2000-től minden évben
- 2000-ben több hosszú szakaszon kísérte Sípos Istvánt országfutása során. (Sipi futása: 20 202 m 264 nap, 3120 település)
- 2011: Duna-menti váltó
- 2003: Bécs – Budapest Szupermaraton csapatban
- 2011, 2012: Ultrabalaton (212 km) csapatban
- Maratonok: 1999, 2000, 2001, 2004 (Prága), 2008, 2011
- 2008, 2010: Hegyi terepmaraton, Gödöllő
- 2012: D60 Kvázi-maraton Aszód-Bokor
Canicross, amiben legfőbb társa Kira, a dobermann volt:
- 2002, 2003, 2004 országos senior bajnok
- Több osztrák és szlovák versenyen senior I. helyezés
- 2004 Szilvásvárad, Európa-bajnokság senior Bronzérem
Sport-roller:
- 2003 Bécs–Pozsony–Budapest Szupermaraton: Egyéni Sportroller I. hely (3 induló)
- 2009 Ultrabalaton: 212 km egyedüli egyéni teljesítés
Kerékpár:
- Számos hosszú távú (100 km feletti) teljesítménytúrán vett részt.
Hárs Dénes több jeles sportrendezvény eszmei szerzője, rendezője, társszervezője:
- McDremed’s, hosszú távú téli canicross-, kutyaszán-, és terepfutó verseny Domony-völgyben 2000-2010-ig
- Aszódi kerékpáros teljesítménytúra 2006, 2007, 2008
- Hagyományteremtő, az országos elismertséget elért aszódi rákellenes futás ás kerékpározás: 2010, 2011, 2012
- Bujáki Kikelet gyalogos teljesítménytúra 2004-től 2012-ig
Szívesen szervez kisebb társaságnak kerékpártúrát, sok szintemelkedéssel, érdekes és kevéssé ismert helyekre.
Eredményeit amatőrként érte el, soha nem volt edzője. A Cannicross Egyesületen kívül, egyéb sportegyesületnek soha nem volt tagja. Hárs Dénes számára a sportolás három legfontosabb eleme a kihívás, a mérhetőség és mások bevonása.
Hárs Dénes sporttevékenységével a hossztávfutók ismert kitartásával elérte azt, hogy a barátokon és ismerősökön kívül a város közössége is figyelemmel fordult felé. Képvisel bennünket és célba viszi a hitet és reményt, ami közösségünket erősíti: összetartozunk.
Mezén ott van a város neve. A felsorolt sportesemények többségén Aszód feliratú mellényben vett részt.
A mai napon, a befutócsomagot, Aszód Város Sport Díját a Aszód Város Önkormányzat Képviselő-testülete adja át számára.
2011: Barna Gergely
Barna Gergely 13 éves, szerény, kötelességtudó, figyelmes, sportszerető gyermek. A Csengey Gusztáv Általános Iskola zenei tagozatába jár, s a LATOR Sportegyesületnek megalakulása óta oszlopos tagja. A tanulás és a heti 3-5 edzés mellett szaxofonon is játszik a városi fúvószenekarban.
Gergő 3 éve úszik és kiváló eredményeket ért el az egyesület színeiben. Időeredményei folyamatosan javulnak, az edzéseken rendszeresen részt vesz, munkájával példát mutat versenyző- és sportolótársainak egyaránt.
Számos érmet szerzett különféle korosztályos területi versenyeken, s nem utolsó sorban kétszeres arany- és bronzérmes volt a FUNRE Országos Bajnokságokon 2009-ben, illetve 2010-ben is.
Legkiemelkedőbb eredményét 2010-ben a Linzben megrendezésre került Nemzetközi Úszóversenyen érte el, ahol mellúszásban ezüst- és bronzérmet szerzett. Legerősebb versenyszámai a mell- illetve gyorsúszás. Jelenleg az országos gyermekbajnokságra készül.
Aszód Város Önkormányzat Képviselő-testülete példamutató, kiemelkedő sporttevékenysége elismeréseként „Aszód Város Sportdíjat” adományoz számára és további sikereket, egészséget és eredményes munkát kíván mind a tanulás, mind a sport területén
2010: Bán József
Bán József 1939-ben született. Az elmúlt 70 év alatt élete nagy részét a sport kötötte le. Volt játékos, edző sportvezető.
A labdarúgást egész fiatalon, Budapesten, a III. kerületben kezdte. A labdarúgást sorkatonaként Budafokon folytatta, majd a Tapolcai Honvéd megyei csapata következett, ahol súlyos sportsérülés érte.
1965-ben került tiszthelyettesként Aszódra a híradó zászlóaljhoz. Jelenleg is Aszódon él immáron 45 éve. A városban való letelepedését követően rögtön bekapcsolódott a város sportéletébe. Részese volt a kispályás bajnokság megszervezésének, s mivel érezte, hogy még „tud mozogni a pályán”, így mint játékos is szerepelt, sőt a nagypályára is visszatért.
Turán kezdett el játszani, majd később megszerezte az edzőképesítést is. Turán indult edzői pályafutása, majd több alkalommal volt edző Kartalon, de megfordult a Lőrinci SE csapatnál, valamint Bagon-Hévízgyörkön is. Mindamellett hosszú éveket töltött el Aszódon is a labdarúgó csapatnál.
Sportvezetőként Aszódon volt elnök, ügyvezető elnök, s jelenleg, mint elnökségi tag tevékenykedik. Szeretné továbbra is a nagy múltú egyesület, az Aszód FC 100 éves fennállását tevékeny munkájával elősegíteni.
Bán Józsefnek Aszód Város Önkormányzat Képviselő-testülete Aszód város sportéletében kifejtett példamutató, kiemelkedő tevékenysége elismeréseként „Aszód Város Sportdíjat” adományoz, és további sikereket, erőt, egészséget és eredményes munkát kíván.
2009: Kiss Dávid – Kick-box világbajnok
Kis Dávid aszódi diák, aki a Rákóczi úti iskola idén végzett tanulója. Méltán lehetünk rá büszkék, mi aszódiak. 7 éves volt, amikor a Feja Tibor által vezetett Seido-Shinkai Harcművészet Sportegyesületben kezdett karatézni, amely akkor a Rákóczi utcai iskolában tartotta edzéseit. 3-4 év múlva már komolyan kick-boxolt, mely sportágban a következő eredményeket érte el:
- 2004-ben már nemzetközi versenyen vett részt, a Románia Nemzetközi Karateversenyen, s ebben az évben volt első ringes meccse is.
- 2005. május 19-22.: Nyíregyházán nyert először bronzérmet világversenyen.
- Következett egy ezüstérem Ausburgban a Kick-Boksz EB-n.
- 2006. szeptember 24.: Pécsett a Thai-boksz Országos bajnokságon I. helyezett
- 2006. december 9.: Budapest Open I. helyezés
- 2007. október 13.: Pécs, Thai-box Országos Bajnokság, I.helyezés
- 2007. november 10.: Zalaegerszeg, Diákolimpia, I.helyezés thai-box sportágban
- 2007. december 8.: Budapest Open, ezüstérem
- 2008. június 28.: Pécs, Oriental Országos Bajnokság, III. hely
- 2008. október 21.: WTKA világbajnokság Olaszországban: innen két arany-, egy ezüst-, és két bronzéremmel tért haza.
- 2008. decemberében Budapest, Diákolimpia, Thai-box, I. helyezés
- 2009. április 24-26.: Budapest, EU-kupa, WTKA két arany-, egy ezüst-, és két bronzérem került a tarsolyába.
- 2009. május 16.: Pécs, Országos Thai-box Bajnokság, aranyérem.
Dávid csodálatos eredményeit persze szülei segítségével, egyesülete és Feja Tibor edzőjével való áldozatos munkával, szorgalommal és kitartással érte el. Az Aszód Városért Alapítvány két alkalommal is hozzájárult külföldi versenyre történő kiutazásának költségeihez. Nagy örömmel tölt el bennünket, hogy olyan fiatalt köszönthetünk városunkban, akinek viselkedését, tisztelettudását, a sport iránt táplált alázatát példaként állíthatjuk kortársai elé. Kívánunk jó tanulást és további kitűnő sporteredményeket!
2008: az Aszód FC Ifjúsági csapata és Pintér Miklós edző
Pintér Miklós edző irányításával 2007 tavaszán egy főleg aszódi fiúkból álló, jó képességű, sikerre éhes csapatot sikerült kialakítani. Ez a tavaszi siker alapozta meg, hogy a következő bajnokságra a Foci Klub vezetése a bajnokság megnyerését tűzte ki célul. Ifjúsági csapatunk a 2007-2008. bajnoki évben a Megye II. osztály, „VÉSNÖK” csoportjába lett besorolva. A bajnoki küzdelmekben 14 csapat vett részt. Mérkőzésről mérkőzésre javult a csapat teljesítménye, ami az eredményekben is tükröződött. A tizedik fordulóban már az első helyet foglalták el.
A kitűnő őszi szereplést még sikeresebb tavasz követte, ami a bajnokság megnyerését eredményezte. A végeredmény 26 mérkőzésből 21 győzelem. A siker értékét növelte, hogy a csapat veretlenül lett bajnok, amely bármelyik sportágban ritkaság. Az aszódi foci történetében ehhez hasonló eredmény 1986-ban a felnőtt csapat részéről, szintén Pintér Miklós irányítása alatt történt.
Fiataljaink a bajnokság befejezése után részt vettek a megyei bajnokok tornáján Pécelen, ahol kitűnően helytállva a 3. helyet szerezték meg. Összességében ifjúsági csapatunk a kitűzött célt teljesítette, bajnok lett korosztályában.
Pintér Miklós edző 1947. 12. 07-én született Galgahévízen. 1972-ben igazolt labdarúgóként az aszódi legendás PM-4-hez. Az 1972-73-as bajnokcsapat meghatározó labdarúgója volt. 10 évig játszott az aszódi felnőtt csapatban.
Aktív pályafutása után több alkalommal is sikeresen edzősködött városunk ifjúsági és felnőtt csapatainál. Eredmények:
- 1985-86 felnőtt bajnok veretlenül
- 1986-87 felnőtt 4. helyezés a Megye II. osztályában
- 1989-90 felnőtt 3. hely a Megye I. osztályában (ez az utóbbi az elmúlt 35 év legjobb helyezése volt az aszódi foci életében)
- a fentieken kívül megalapítója volt az aszódi FOCISULI-nak.
Pintér Miklós jelenleg az Aszódi Javítóintézetben dolgozik nevelői beosztásban.
Korábbi díjazottak
2007. Nyíri Zsolt
2006. Dániel János
2006. Kiss Dávid
2005. Dejan Milovanovics
2004. Molnár László
2004. Pálfy István
2003. Giczey Attiláné
2002. Buzás János
2002. Ágfalvi Imre
2002. Tukora János
2002. Kelemen János
2001. Nyíri Szabolcsné és Nyíri Szabolcs
2000. Gazsó Pál